Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

Malé Karpaty

MALÉ KARPATY

123_408

PRÍRODA

Malé Karpaty sú najzápadnejším a najkrajnejším pohorím karpatského oblúka. Lesy, kopce, vinice, ale aj mestá a história. To všetko nájdete v zelenom srdci západného Slovenska. Malé Karpaty možno nemajú najmohutnejšie vrchy (najvyšší vrch – Záruby 768 m.n.m.), ale návštevníkom ponúkajú miesta na oddych, spoznávanie tajomných zrúcanín, cyklistiku či turistiku. Turistické chodníčky sa vinú takmer po celom území Malých Karpát, medzi najobľúbenejšie miesta patria okolie Železnej Studničky, Kamzíka, Zochovej Chaty, Pezinskej Baby, Jahodníka, Plaveckého Štvrtku či Bukovej. Pri prechádzkach okolím môžete stretnúť jeleňov, srnky alebo diviaky. V triasových a jurských vápencoch sa vyskutujú jaskyne (napr. Driny) a povrchové krasové javy.

V roku 1976 na území vyhlásili Chránenú krajinnú oblasť (CHKO). CHKO Malé Karpaty je jediné veľkoplošné chránené územie vinohradníckeho charakteru.

100 km

približná dĺžka Malých Karpát

64 610 ha

rozloha CHKO Malé Karpaty

8 – 9 °C

priemerná ročná teplota

650 mm

priemerný ročný úhrn zrážok

VÍNO a TRADÍCIE

Najvýznamnejšou vinohradníckou oblasťou na Slovensku je Malokarpatská vinohradnícka oblasť. Život v tejto oblasti je neodmysliteľne spätý s vinárstvom a vinohradníctvom. Je to typický vinársky kraj so všetkým, čo k tomu patrí. Kvalitné značkové vína sa dopĺňajú s kulinárskymi špecialitami miestnej kuchyne. Vinič sa na slnečných svahoch Malých Karpát pestuje už vyše dvoch tisícročí. Pre kvalitu dorábaných vín je rozhodujúce, že väčšina vinohradov leží na južných svahoch, ktoré sú pre vinič mimoriadne priaznivé. Pôdne zloženie je taktiež mimoriadne zaujímavé a unikátne. Podstatnú časť tvorí žula, ale vyskytujú aj pôdy hlinité, hlinito-pieskové a v niektorých častiach dokonca vápencové.

Oblasť Malých Karpát a Záhoria tvorí významnú zložku slovenského ľudového umenia a folklóru. Významná je svojrázna architektúra, kroje, výšivkárstvo a čipkárstvo, rezbárstvo, nástenné maliarstvo aj keramika.

Dizajn bez názvu

Odporúčame

všetky užitočné informácie ohľadom Malých Karptát nájdete na webovej stránke